کترینگ غذا چیست و چه انواعی دارد؟

تشریفات فرداد بلاگ نظر خود را با ما در میان بگذارید

کترینگ غذا به معنای ارائه خدمات غذایی در مکان های مختلف مانند مراسم عروسی، تولد، هتل، بیمارستان، پاتوق، هواپیما، کشتی، پارک، شهر بازی یا به طور کلی در محل برگزاری رویدادهای مختلف است.

کترینگ نوعی خدمات است که در مقایسه با مثلا سفارش پیتزا زمان کمتری از شما خواهد گرفت. اگر شما در شرف برگزاری مراسم خاصی مانند مهمانی سال نو، مراسم ازدواج، تولد و غیره هستید، در ابتدا باید ترجیحات و انتظارات میهمانانتان را با بودجه خود مطابقت دهید.

برای مثال اگر می خواهید پذیرایی از مهمان ها را با بودجه نسبتا مناسبی انجام دهید، ابتدا باید لیستی از غذاهایی که متناسب با ذائقه اکثریت افراد است در نظر بگیرید. سپس از آن لیست، غذاهایی را برای شام یا نهار انتخاب کنید که قیمت نسبتا مقرون به صرفه تری داشته باشند.

سرویس کترینگ غذا چیست؟

مراسمات امروزی معمولا همراه با سرویس غذا برگزار می شوند. این خدمات غذا می توانند توسط کترینگ ها ارائه شوند. سرویس های کترینگ از پیشخدمت‌ها و گارسون‌ها می خواهند تا میزها را آماده کرده و مهمان ها را برای صرف غذا راهنمایی کنند. همچنین قبل از برگزاری مراسم، یک نماینده فروش به مشتری کمک می‌کند تا مواد غذایی، محل و دکوراسیون را در محدوده قیمت مورد نظر خود انتخاب کرده و روش صدور صورت‌ حساب را تنظیم کند.

همان طور که اشاره شد، کترینگ ها برای مهمانی‌ها، رویدادها و موسسات غذا فراهم می ‌کنند. آن ‌ها می‌توانند برای حدودا ۵۰۰ نفر در سالن پذیرایی و یا در جلسات کوچک غذا ارائه کنند. کترینگ ها بر اساس نیازهای مشتریان خود خدمات می دهند.

انواع کترینگ غذا

کترینگ قطاری

در کترینگ های قطاری معمولا از انواع مختلف غذا برای سرویس دهی استفاده می شود. این نوع کترینگ از غذاهای سنتی، خورشتی، چلوها و مانند آن استفاده می کنند.

انواع کترینگ - کترینگ قطاری

کترینگ بیمارستانی

در رابطه با کترینگ های بیمارستانی، چون باید از غذاهای رژیمی و خاصی برای بیماران استفاده شود، معمولا غذاهای ارگانیک و با کیفیت ارائه می شود.

انواع کترینگ - بیمارستانی

کترینگ هوایی

در این نوع کترینگ غذا روی زمین سرو نمی شود و برای رفاه مهمان ها باید شرایط جوی نیز در نظر گرفته شود. به همین دلیل معمولا از غذاهای نیمه آماده و کم حجم استفاده می کنند. ترکیبات غذایی که در هر وعده غذایی در پروازهای هوایی ارائه میشود متفاوت است. به طور مثال اغلب در پروازهای صبحگاهی از غذاهایی که شیرینی بیشتری داشته باشند، در پروازهای ظهرگاهی از غذاهای دارای پروتئین و قند و در پروازهای شبانه از غذاهایی که هضمشان راحت باشد استفاده می شود.

به طور کلی در کترینگ هوایی از غذاهایی استفاده می شود که دارای حداقل چربی و ادویه جات باشند.

انواع کیترینگ - کیترینگ هوایی

کترینگ هتل / رستوران

در کترینگ رستوران، مشتری و پرسنل آشپزخانه برای برنامه‌ ریزی مراسم اغلب باید در تعامل باشند. مسئولیت کترینگ های هتل و رستوران شامل آماده‌ سازی غذا، آماده کردن و دیزاین میزهای پذیرایی و همچنین در اختیار گذاشتن پرسنل به منظور ارائه خدمات اضافه بر سازمان در صورت نیاز است.

کترینگ خانگی / خصوصی

کترینگ خانگی اغلب برای پذیرایی از مراسم عروسی، جشن تولد، رویداد شخصی، رویداد تعطیلات و همچنین بسیاری از رویدادهای دیگر سازمان دهی می‌شوند. آن‌ها مسئول مدیریت منوها و ظروف غذا هستند. همچنین کیترینگ خانگی اغلب مسئول ترتیب دادن یک تیم تمیزکاری پس از پایان رویداد است.

کترینگ های سیار

کیترینگ های سیار اغلب در نمایشگاه ها، محل ساخت ‌و ساز، محیط پاساژهای بزرگ و گاهی در لابی برخی کسب و کارها سرویس دهی می کنند. این نوع کترینگ ها اقلام از پیش بسته‌ بندی‌شده مانند انواع ساندویچ ها و سالادها را ارائه می‌ کنند. آن ها حتی ممکن است وعده ‌های غذایی را برای مشتریان دارای کسب ‌و کارهای پر مشغله هم ارائه دهند.

کترینگ مراسمات عروسی

خدمات کترینگ تمام جنبه ‌های یک رویداد مانند مهمانی فارغ‌ التحصیلی، عروسی یا شام تجاری شرکت ها را مدیریت می‌کنند. نماینده فروش کیترینگ، مشتری را در انتخاب برنامه غذایی، دکوراسیون و تم کمک می‌ کند. خدمه کترینگ با توجه به خواسته‌های مشتری غذا تهیه می ‌کنند. همچنین آماده سازی میزهای غذا، دکوراسیون و میزان روشنایی بر عهده آن هاست.

کترینگ خانگی

نکات مهمی که هر کترینگ غذا باید در نظر بگیرد

سلایق و ترجیحات غذایی میهمانان

سعی کنید ار خودتان سوالاتی بپرسید که درک اساسی از اولویت‌های غذایی مشتری ارائه می‌کنند. به این مثال ها توجه کنید:

  • گروه سنی مهمان ها در چه بازه ای قرار دارد؟

مهمانان میانسال ممکن است ذائقه متفاوتی نسبت به افراد جوان تر داشته باشند.

  • آیا نگران سلامتی میهمانان هستید؟
  • آیا مهمان ها از بیماری های خاص مانند دیابت رنج می برند؟
  • آیا میهمانان به غذاهای دریایی، بادام ‌زمینی یا محصولات لبنی آلرژی دارند؟
  • آیا مهمان ها گیاه خوار هستند؟

پیشنهاد گزینه‌های متنوع

سعی کنید لیستی از غذاهای متنوع را به مشتریان خود ارائه دهید. یک منوی غذایی پایه ایجاد کنید و سپس گزینه‌ هایی را در کنار آن اضافه کنید. منوهایی را ارائه دهید که شامل غذاهای فصلی و یا غذاهای دریایی باشند. لیستی از غذاهای کم چرب و پرچرب، غذاهای گیاهی و چند مدل سالاد را تهیه کنید.

انتخاب منوی مناسب

در انتخاب یک منوی مناسب حتما با مدیریت کترینگ مشاوره کنید و اطمینان یابید که مکان برگزاری مراسم خود را از قبل رزرو کرده اید. همچنین میتوانید از همکاران، دوستان و یا خانواده برای فهمیدن ترجیحات غذایی، آلرژی‌ها و نیازهای غذایی میهمانان مشورت و راهنمایی بگیرید.

مزه دار کردن غذاها

هیچ وقت طعم غذاها را به دلخواه خودتان تغییر ندهید. پیشنهاد ما این است که دو گزینه دسر پیشنهاد دهید:

بهتر است یکی از آن ‌ها دسر سالم و دیگری دسری خامه ای و پرچرب باشد.

منوی غذا را با انواع غذاها موازنه کنید. تنها به گوشت و سیب‌زمینی اکتفا نکنید. همچنین سبزیجات مختلف و غذاهای گیاهی را به منو غذایی اضافه کنید. در صورت امکان، غذاهای ارگانیک هم ارائه دهید.

ویژگی های کترینگ موفق

کترینگ برای موفق بودن باید همواره قدم بعدی در فرآیند سرویس دهی و تهیه غذا را پیش بینی کند. به عنوان مثال مواردی مانند سرگرمی، گل آرایی و چیدمان میز و صندلی باید در نظر گرفته شود.

برای به چالش کشاندن یک کیترینگ میتوان به جزئیات آن توجه کرد. مهمترین جزئیات منوی غذاست. نه تنها تنوع غذاهای ارائه شده مهم است، بلکه غذا باید با دقت تمام انتخاب شود.

نکات دیگری که کترینگ خوب و بد را از هم متمایز می کند:

  • طریقه پذیرایی از مهمان ها
  • دیزاین محیط پذیرایی
  • طراحی میزها و ظروف غذا

اگر همچنان سوال بی پاسخی در ذهنتان باقی مانده با ما در میان بگذارید. تشریفات مجالس فرداد یاور و همراه همیشگی شماست.

 

منبع: careerexplorer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *