کارت عروسی

چگونه کارت عروسی مناسبی انتخاب کنیم؟

تشریفات فرداد بلاگ نظر خود را با ما در میان بگذارید

زمانی که زمان نامزدی به پایان میرسد، باید در تلاش برای چگونگی برگزاری مراسم ازدواجتان باشید. پس از آن میتوانید محل برگزاری مراسم عروسی و بهترین زمان برای روز بزرگ زندگی خود را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید مهمانان خود را از این رویداد مهم و شیرین با خبر کنید، باید در قالب یک کارت عروسی لوکس تمامی اطلاعات مورد نیاز آنها را بنویسید و به دستشان برسانید. اما چه چیزهایی در کارت دعوت باید گنجانده شود؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ درست این پرسش را متوجه شوید.

کارت عروسی چیست؟

کارت عروسی یک کارت ساده است که در داخل پاکت قرار می گیرد و روی آن اطلاغاتی راجع به زمان، مکان و نحوه پذیرایی از مهمان ها درج می شود.

تاریخچه کارت عروسی

کارت عروسی و دعوت رسمی از میهمانان قدمت بسیار طولانی دارد‌. در حدود سالهای ۱۴۴۷مردم مرفه جامعه کسانی را برای دعوت از میهمانان خود جهت شرکت در مراسم میهمانی به خدمت میگرفتند. آنها در خیابان ها و کوچه ها مردم و نزدیکان را به صورت حضوری به مراسم عروسی دعوت میکردند. اما در قرون وسطی کم کم نوشتن نامه رواج یافت و دعوتنامه ها را روی یک تکه کاغذ ساده با جوهر می نوشتند.

تا مدت ها این دعوت به صورت تلفنی و یا حضوری نیز انجام میگرفت. اما امروزه کارت دعوت چه برای پذیرایی های بزرگ و چه برای جشن های کوچک به صورت کارت عروسی دیجیتال و در فضای مجازی نیز برای هر شخص ارسال می شود تا به میهمانی شما رسمیت ببخشد.

کارت دعوت و اطلاعات مهم آن

کارت عروسی یا کارت دعوت همیشه شامل اسامی زوج، تاریخ و مکانی است که مراسم و پذیرایی در آن برگزار خواهد شد.

تهیه و توزیع کارت عروسی امری هزینه بر است اما ارزشش را دارد. چرا که دعوت نامه عروسی، یادگاری ماندگار است که به شما کمک می ‌کند داستان عاشقانه خود را با دوستان و خانواده تان به اشتراک بگذارید. دقت کنید که دقیقا مشخص شود چه چیزی می‌خواهید روی کارت نوشته شود.  همچنین حواستان باشد برای آن در بودجه عروسی خود از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید.

تهیه کارت دعوت

خوب است بدانید که دعوت از مهمان ها برای حضور در تشریفات عروسی(در صورتی که بدانید می خواهید چکار کنید) آنقدرها هم پیچیده نیست. قوانین در واقع خیلی ساده و صریح تر از چیزی هستند که شما فکر می ‌کنید. تشریفات فرداد اینجاست تا در مورد این موضوع به شما عزیران کمک کند.

مهم ‌ترین قانون در مراسم عروسی این است که شما یک کارت عروسی لوکس ایجاد کنید که معرف شما، عشقتان و روز بزرگی که در راه است باشد.

کارت عروسی لوکس

 

پاکت کارت دعوت

پاکت‌های کارت دعوت تمام مواد مربوط به تعداد مهمان ها و آدرس مراسم را برای میهمانان نگه می دارند. آنها باید به اندازه کافی مقاوم باشند تا بتوانند در هر شرایطی محتوای داخل نامه را حفظ کنند. شما می‌ توانید از پاکت‌های ساده و استاندارد یا از پاکت‌های سفارشی استفاده کنید.

جزئیات کارت عروسی

برخی از جزئیات هستند که با اضافه کردن به کارت عروسی می توان جذابیت و لوکس بودن مراسم خود را افزایش دهید. برخی از این ریزه کاری ها در زیر آمده است.

آخرهفته با یک مراسم کوچک

اگر قرار باشد چندین برنامه قبل از برگزاری مراسم عروسی داشته باشید میتوانید اطلاعات مربوط به آن را در کارت دعوت دیگری که مخصوص آن است ذکر کنید. مثلا دورهمی در فلان شهر و صرف ناهار با مهمان ها میتواند در آن ذکر شود.

وبسایت عروسی

اگر جزئیات دیگری وجود داشته باشد که شما بخواهید آن را برجسته کنید، مانند وب سایت ازدواج تان و یا ثبت آن، میتوانید به مهمان هایتان اجازه دهید آنها هم ار این جزئیات باخبر شوند.

کارت پاسخ به دعوت

تهیه کارت پاسخ میهمانان(s.p.v) میتواند یکی از گزینه های منحصر به فرد مراسم باشد که شما درخواست دارید میهمانان پاسخ دعوتتان را بدهند. این کار به شما در برنامه ریزی هر چه بهتر مراسم ازدواجتان کمک میکند. البته میزان هزینه شما در نوع و کیفیت کارت عروسی بسیار مهم است.

تمام این جزئیات را می توان در یک کارت دعوت که با تم مراسم شما مطابقت دارد، در نظر بگیرید.

با آوردن تمام نکاتی که در بالا گفته شد، هزینه آن ممکن است کمی بالا باشد. دقت شود که کارت دعوت باید زودتر از مراسم عروسی به دست مهمان ها رسانده شوند تا مهمان هایی که میخواهند از راه دور در این مراسم حضور داشته باشند، بتوانند برای حضور در مراسم برنامه ریزی کنند.

پاکت کارت دعوت

سبک و استایل کارت دعوت

شکل کارت دعوت عروسی اولین تصویر را از مراسم شما در ذهن میهمانان ایجاد میکند. شکل و طرح کارت دعوت نشانگر سلیقه و ذوق عروس و داماد است که با بهترین متن و طراحی، میهمانان را به مراسم دعوت میکنند.

کارت دعوت باید شامل اطلاعات کاملی از نحوه ی برگزاری مراسم باشد تا میهمانان خود را آماده کنند. از گذشته های دور تاکنون رنگ کارت عروسی معمولا نزدیک به طیف رنگ های سفید انتخاب میشود. استفاده از رنگهای زننده و تند برای کارت عروسی مناسب نیست.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که ظاهر دعوت نامه برایتان اهمیت داد پس باید حدود یک ماه قبل از برگزاری مراسم عروسی روی آن فکر کنید. می توانید این کار را با دیدن کارت عروسی دوستان و آشنایان، تحقیق در گوگل و … انجام دهید و با سبک های مختلفی آشنا شده و نهایتا یکی از استایل هایی که به سلیقه شما نزدیک باشد انتخاب کنید.

متن کارت دعوت

بعد از انتخاب  کاور کارت و سبکی که مورد نظر شماست، نوبت آن میرسد که متن کارت دعوت را تهیه کنید. متن کارت میتواند با جمله ای عاشقانه شروع شود. البته انتخاب متن، کار خیلی سختی نیست و میتوانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، متن دلخواه را انتخاب کنید.

مواردی قابل ذکر بر روی کارت عروسی

  • نام میزبانان مراسم ازدواج
  • نام عروس و داماد
  • تاریخ و زمان برگزاری
  • مکان برگزاری مراسم
  • نوع پذیرایی و …

نام میزبان کارت عروسی

نام میزبان مراسم ازوداج در ابتدای کارت دعوت نوشته میشود. نام آنها معمولا با نام کوچک شان آورده میشوند. در ادامه نام کسانی که از مهمان ها پذیرایی میکند و یا هزینه پذیرایی را به عهده گرفته اند میتوان یاد کرد. به طور مثال اگر هر دو خانواده یعنی عروس و داماد آن را به عهده گرفته اند این گونه ذکر میشود : (خانواده های … و …)میزبان پذیرایی از شما مهمانان عزیر هستند.

تهیه کارت عروسی

تاریخ و زمان مراسم ازدواج در کارت عروسی

برای ازدواج‌های رسمی، همه چیز به طور کامل نوشته می‌شود. زمان برگزاری مراسم باید همراه با روز، ماه و در صورت لزوم سال نوشته شود. همچنین تایم برگزاری جشن در شب یا بعد از ظهر معمولا ذکر می شود.

مکان برگزاری مراسم ازدواج

مکانی که در آن مراسم ازدواج صورت میگیرد برای مهمان ها بسیار مهم است. برای راحتی میهمانان مکانی را انتخاب کنید که در دسترس بوده و رفتن به آن راحت باشد. اگر مسیر رسیدن به مراسم کمی گیج کننده است، سعی کنید مسیر دقیق را در کارت ازدواج ذکر کنید که مهمان ها دچار سردرگمی نشوند. البته اکنون با وجود اپلیکیشن هایی مانند ویز و گوگل مپ این مشکل تقریبا رفع شده. اگر خاطرتان باشد در سال های گذشته کروکی آدرس را نیز در کارت عروسی درج می کردند تا میهمانان در یافتن آدرس گمراه نشوند.

 

منبع: shutterfly

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *