در انتخاب تشریفات نامزدی به چه مواردی توجه کنیم؟

آتلیه عکاسی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

حسین فراهانی بلاگ نظر خود را با ما در میان بگذارید

آتلیه عکاسی به معنای محیطی است مدیریت شده در مکانی خاص که در آن عکاس تمامی عناصر را تحت کنترل خود قرار میدهد. از آتلیه عکاسی برای سوژه های مختلفی مانند حیوانات، محصولات، اتومبیل ها ،مراسمات خاص ، عروس و داماد و … استفاده می شود.

آتلیه عکاسی

 

مزایای عکاسی در آتلیه

ابتدای شروع کار عکاس یک استودیوی خالی است بدون هیچ طرحی. سپس عکاس با استفاده از وسایل تزئینی مانند چوب، تابلوهای نقاشی زیبا، گل، تور و … شروع به طراحی صحنه میکند. عکاسی در استودیو با عکاسی در خارج از این محل کمی متفاوت است. در محل خارجه عکاس باید بتواند هر جنبه ای را برای عکاسی کنترل کند. او باید با باد، باران و شرایط نوری متغیر هماهنکی داشته باشد.

هنگام عکاسی در محل خارجی، عکاس باید برخی از عناصر “استودیو” را به محل مورد نظربرساند. در حالی که این می‌تواند به مکان فضای حرفه‌ای تری کمک کند، تعیین مکان عکاسی که با شرایط ایده‌آل در یک استودیوی درست راه‌اندازی مطابقت داشته باشد، تقریبا غیر ممکن است. با این حال، هنگام عکاسی در محیط کنترل‌شده یک استودیو، عکاس کنترل نهایی را بر روی هر جنبه از ایجاد یک عکس کامل، از جمله ایجاد طرح نورپردازی ایده‌آل دارد.

عکاسی استودیو از انواع مختلفی از ژانرهای مختلف استفاده می‌کند. که آن شامل پس‌زمینه ساده تک‌رنگ برای عکس‌های پرتره و پس‌زمینه پیچیده است که صحنه‌های بیرونی مانند ساحل یا خیابان شلوغ را شبیه‌سازی می‌کند تا به نظر برسد که عکس واقعا در محل واقعی قرار گرفته شده‌است.

برای انتخاب آتلیه عکاسی خوب باید به چه نکاتی دقت کنیم ؟

عروس و داماد در نمایی زیبا - عکاسی توسط آتلیه

به نمونه کارها دقت کرده که ساختگی نباشند

امروزه هر تازه کاری وارد بازار عکاسی عروس و داماد میشود و نمیتوان به هر شخصی و آتلیه ای اعتماد کرد. دقت کنید که قبل از اعتماد به آنها و انتخاب، حتما به کارهای آنها توجه کنید. به طور مثال عکاسانی که حرفه ای هستند همیشه در گوشه عکس ها و فیلم ها لوگو و یا آرمی از کار خود میگذارند که مشتری ها متوجه اصل بودن آن باشند. بنابراین به ظاهر آتلیه و دفتر بزرگ و تجهیزاتی که در آن است دقت نکنید چه بسا آتلیه هایی هم وجود دارند که با دفاتر کوچک تر ولی با سابقه کاری بالاتر توانسته اند رضایت مشتریان را به خود جلب کنند.

انتخاب آتلیه های بدون واسطه

سازمان هایی را انتخاب کنید که کلیه کارها را از نقطه صفر تا صد بدون هیچ واسطه ای، خودشان به عهده بگیرند. در واقع واسطه ها در این بین نقش دلالان را اجرا میکنند و میتوانند روی قیمت هم تاثیر گذار باشند. همچنین وجود دلالان در این بین میتواند برای امنیت عکسها نگرانی بوجود آورد.

انتخاب عکاس ماهر و دارای سابقه کار

عکاس حرفه ای به خوبی می داند از چه تکنیک هایی استفاده کند

یکی از مهم ترین شاخصه های انتخاب عکاس، تجربه است. عکاس باید آنقدر با تجربه و هنرمند باشد که تمامی لحظات زیبا را در قالب عکس های دلنشین و به سبک مدرن در بیاورد. عکاس باید ایده های نو در ذهن داشته باشد تا جشنی که فقط یک بار اتفاق می افتد را در خاطر بینندگان زنده نگه دارد.

مهارت عکاس بر چه اساسی مشخص میشود

برای اینکه بتوانید آتلیه ای انتخاب کنید که عکاس ماهر و خبره ای داشته باشد و بهترین عکس ها را با توجه به مد روز ایجاد کند باید به چند مورد توجه کنید:

  • سن و سال عکاس و میزان تجربه ای که در این زمینه دارد.
  • مشاهده نمونه کارهای وی
  • جستجو و پرسش از دوستان و آشنایانی که در این زمینه تجربه داشتند.

فاکتورهای بالا میتوانند تا حدی به شما کمک کنند که بتوانید بهترین عکاس را انتخاب کرده و روز خاطره انگیز با زیباترین عکس ها را داشته باشید.

 

متد های استفاده شده توسط آتلیه عکاسی

داشتن سابقه و تجربه در هر زمینه ای مهم و ضروری است. برخی از سازمان ها برای انجام کار خود یک روش تکراری را پیشه گرفته اند و حاضر به تغییر آن و یا پیشرفت نیستند در حالی که دیگر موسسات از متدهای روز دنیا برای عکاسی استفاده میکنند. در حالت کلی برای موفقیت بیشتر باید با تکنولوژی های روز دنیا به سمت جلو حرکت کرد. بنابراین باید آتلیه ای انتخاب کنید که با انواع روش های روز دنیا آشنا بوده و بتوان چنین ویژگی را در نمونه کارهایشان به وضوح دید.

نورپردازی صحنه

طریقه صحیح نورپردازی در آتلیه عکاسی

نور یکی از فاکتور های مهم زیبا به نظر رسیدن عکس هاست و این را هم خود عکاسان به شما خواهند گفت. به نمونه کارهای عکاسان که دقت کنید متوجه خواهید شد برخی از عکاسان از نور برای زیبا جلوه دادن عکس ها و ایجاد صحنه های جذاب استفاده کرده اند در حالی که برخی دیگر خیلی به نور اهمیت نداده و فقط از آن برای ایجاد حس و هیجان بهره میبرند.

ترکیب بندی و زوایای عکس ها

خلاقیت عکاس با فلو فوکوس زیبا

عکاسان حرفه ای به گونه ای کار خود را انجام میدهند که حتی  از بین عکس ها ،عکس هایی با زوایای شبیه به هم وجود نداشته باشد. عکاس باید طوری با زوایای مختلف سوژه را انتخاب کند که توجه بیننده به خوبی به سمت آن جلب شود. زمانی که به مجموعه عکس های گرفته شده نگاه بیاندازید متوجه میشوید که آیا تمامی عکس ها از یک زاویه گرفته شده اند؟ آیا عکاس برای جلب توجه مخاطب هنری به خرج داده است یا خیر؟

کیفیت عکس ها

در طول مراسم عروسی و یا هر مراسم دیگر عکس های زیادی با تعداد بالا گرفته میشود و از میان آنها بهترین عکس ها که کیفیت مناسبی داشته باشند انتخاب میشوند.

تجهیزات

تجهیزات آتلیه عکاسی

تجهیزات عکاسی یکی از مواردی است که امروزه همه برای انتخاب آتلیه عکاسی به آن توجه میکنند. در واقع حساس شدن روی این موضوع که کدام عکاس از چه نوع دوربینی استفاده میکند، نوعی به هدر دادن وقت تان است زیرا حتی عکاس ها هم به این موضوع توجه خاصی ندارند. ولی در صورتی که نمونه کارها را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که روند و حرفه  کدام عکاس بهتر از دیگران است. در نظر داشته باشید که هر عکسی به دوربین خاص خود نیاز دارد به عنوان مثال عکس های احساسی و رمانتیک به لنزهای خاصی نیاز دارند که خود عکاس میداند چه زمانی باید لنزها تعویض شوند.

هماهنگی های لازم با عکاس قبل از عکاسی

ست کردن برنامه با  آتلیه عکاسی قبل از مراسم از موارد مهم است

قبل از اینکه با عکاس و آتلیه عکاسی قرار دادی ببندید باید از تمامی اطلاعات و جزئیات اطلاع داشته باشید. به طور مثال اگر تمایل دارید به شکل خاصی از شما عکس برداری شود و یا جزئیاتی را در نظر دارید حتما با عکاس هماهنگ کنید.

قیمت ها، چگونگی کیفیت چاپ عکس ها و سایز آنها و … سوالاتی هستند که میتوانید از عکاس تان بپرسید. با توجه به اینکه هر عکاسی روند کار خودش را دارد و ممکن است طرز کاری متفاوت با دیگران داشته باشد بهتر است به صورت جزئی راجع به کارشان سوال بپرسید تا با قیمت های کارهای متفاوت آشنا شوید.

یادتان نرود در صورتی که عکاس و آتلیه مورد نظر را انتخاب کردید، جزئیات را به صورتی کتبی درآورید تا چیزی را فراموش نکنید. این کار را توصیه میکنیم چون آتلیه و عکاسان سرشناس سرشان شلوغ بوده و حضور ذهن نخواهند داشت که شما دقیقا چه خواسته ای داشتید.

 

منبع : shootfactory

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *