مراحل برگزاری مراسم عروسی

مراحل برگزاری مراسم عروسی از ابتدا تا انتها

تشریفات فرداد بلاگ نظر خود را با ما در میان بگذارید

در مراسم عروسی دو نفر به هم قول می دهند که ادامه زندگی خود را با یکدیگر سپری کنند. هر چند که این یک جشن عشق و شراکت در زندگی است اما به طور کلی بدلیل تفاوت های موجود، از شخصیت افراد گرفته تا اعتقادات مذهبی یا فرهنگی شان مراسم نیز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که همه مراسمات عروسی شبیه به یکدیگر نیستند. به هرحال، در همه مراسم ها نقاط مشترکی نیز وجود دارد که در این مطلب به آن میپردازیم. پس با ما همراه باشید.

مراحل برگزاری مراسم عروسی

مراسم عروسی یکی از بزرگترین و مهم ترین اتفاقات زندگی هرشخص است پس چگونگی برگزاری این مراسم یک امر بسیار مهم  است و با توجه به سلایق هر فرد انجام می پذیرد. در این روز بزرگ خواهرها، برادرها، دوستان صمیمی و اعضای خانواده و فامیل بسیار تاثیرگزارند و هر کدام وظیفه و مسئولیتی دارند. غالبا برای این روز به طور کامل برنامه ریزی و هزینه میکنند و انتظار دارند که مراسم در شان خود و میهمانان و تمام کسانی که در مراسم شرکت کرده اند برگزار شود.

برای این که تشریفات عروسی به درستی انجام شود باید اطلاعات کافی از رسم رسوم عقاید مختلف و نحوه ی برگزاری آن ها داشته باشیم.

مراسم عروسی ابتدا تا انتها

مراسم متشکل از خدمتکاران افتخاری، ساقدوش های عروس و داماد، دوستان نزدیک آن ها، خانواده ی عروس و داماد، خدمتکاران رسمی ، خواننده و فیلمبردار است.

تشریفات مراسم عروسی از بخش های متعددی تشکیل شده است:

انتخاب درست مکان برگزاری مراسم، آرایش عروس و داماد، کارت دعوت، ماشین عروس، دیزاین مراسم، موسیقی، پذیرایی از میهمانان، نورپردازی سالن یا باغ، فیلمبرداری و عکاسی، گل آرایی و شمع آرایی که هر کدام باید به صورت دقیق و هماهنگ با بخش های دیگر انجام پذیرد.

اجزای اصلی در برگزاری مراسم عروسی

مراسم عروسی نسبت به دیگر مراسمات کاملا متفاوت است. برخی از جشن های ازدواج کاملا مذهبی و دینی و در قالب سنت ها اجرا میشوند در حالی که در برخی دیگر این موارد رعایت نمیشوند و کمی متفاوت تر هستند. مراسم عروسی می‌تواند تنها با چند نفر مهمان و یا برعکس بصورت مراسمی تمام عیار که شامل میهمانی و رقص است، به پایان برسد.

روحیه شما در روز عروسی

زمانی که می‌خواهید برنامه ریزی در مورد مراسم ازدواج خود داشته باشید، مهم‌ترین چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که آن روز، روز شماست. اگر احساس می‌کنید که در مورد آن استرس دارید، نفس عمیق بکشید و آرام باشید. حتما عناصری را که از آن لذت می‌برید انتخاب کنید. هر چه باشد، این را بدانید که در این روز قرار است شما و تمام میهمانانتان از مراسم لذت ببرید.

برگزاری مراسم ازدواج با حال خوش

مراسمهای قبل از جشن عروسی

علاوه بر موارد ضروری، مراسمات دیگری نیز وجود دارند که معمولا در مراسم ازدواج شراکت دارند. برخی از آن‌ها اهمیت قانونی یا مذهبی دارند.

بسیاری از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند مراسمی را برگزار کنند که از فرمت سنتی پیروی کند. در این نوع، ابتدا عروس و داماد به عقد یکدیگر درآمده و انگشترهای خود را در دست یکدیگر کرده سپس عروس و داماد همراه با مهمان ها در سالنی جشن ازدواج خود را آغاز میکنند و در آخر مهمان ها هدیه های خود را به عروس و داماد اهدا میکنند.

مراسم عقد قبل از برگزاری جشن عروسی

افراد مهم شرکت کننده در جشن عروسی

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فرآیند برنامه‌ریزی برای عروسی، مدیریت جشن عروسی است! جشن عروسی شما(که به عنوان مهمانی عروسی نیز شناخته می‌شود) افرادی را شامل می‌شود که نه تنها به شما کمک می‌کنند روز بزرگ خود را برنامه ‌ریزی کنید، بلکه در تمام مراحل برپایی این جشن بزرگ همیشه در کنار شما خواهند بود. چنین افرادی در جشن عروسی شما معمولا شامل خواهران، برادران و نزدیک‌ترین دوستان یا اعضای خانواده هستند.

دیزاین مراسم ازدواج

دیزاین و چگونگی دکوراسیون مراسم با توجه به اینکه در سالن و یا در باغ عروسی انجام شود متفاوت است. همچنین این دیزاین و نوع چیدمان انتخابی ممکن است با سلیقه ی عروس و داماد و یا با توجه به فرهنگ هر منطقه انتخاب شود.

معمولا برای طراحی و زیربنا سازی سالن ها از گل ارایی، نورپردازی و بادکنک آرایی استفاده میشود. همچنین محل ورود میهمانان، جایگاه عروس و داماد، مکان رقص و خوانندگی، نحوه ی قرار گرفتن میز پذیرایی و نشستن میهمانان در طراحی و چیدمان سالن مراسم بسیار مهم هستند.

لحظه ورود عروس و داماد 

در همه ی دنیا مراسم عروسی با ورود عروس و داماد رسمیت ییدا میکنه که لحظه هیجان انگیز و زیبایی مباشد. در این لحظه میتوانید از روش های متنوع و جدید استفاده کنید، مثل آتش بازی های متنوع و دود زا های رنگی ، گلباران توسط سافدوشها ، همراهی عروس توسط پدر یا مادر  و یا بادکنکهای زیبا و رنگی رو در لحظه ورود توسط مهمانها به هوا فرستاده شود.

رقص در مراسم ازدواج

بعضی از مردم ترجیح می‌دهند در مهمانی و مراسمات خود رقص و پایکوبی داشته باشند. این بخش اغلب شامل رقص نمادین زوج ها که رقص تانگو است می باشد. در این نمایش، همه مهمان ها یا نشسته و یا ایستاده به تماشای رقص عروس و داماد میپردازند. دیگر رقص ها شامل رقص‌های خانوادگی مختلفی چون رقص پدر و دختر و… می‌شود.

کیک عروسی در برگزاری مراسم

کیک مراسم عروسی یکی از اجزای مهم مراسم ازدواج است که هنگام پذیرایی از مهمان ها توسط عروس و داماد برش داده می شود. عروس و داماد تکه هایی از آن را در دهان یکدیگر گذاشته تا همیشه مانند کیک زندگی شیرینی داشته باشند و در انتها به تک تک مهمان ها جهت سرو داده میشود. طرح و بزرگی کیک ازدواج بسته به تعداد مهمان ها و دکوراسیون سالن مراسم ازدواج تغییر خواهد کرد.

میز کندی بار

کندی بار میزی است که شامل انواع شکلات، پاستیل، کوکی، کاپ کیک، دسرهای کوچک و نوشیدنی هاست.

استفاده از میز کندی بار در میهمانی های لوکس و بخصوص در مراسم عروسی و تولد در تمام دنیا رواج دارد که هم میتواند ‌میهمانان را ذوق زده کند هم بر زیبایی و کیفیت پذیرایی تان بیافزاید. میز تنقلات معمولا میز سفید گرد و یا مستطیل شکل است که با باکس ها و ظرف های کوچک و فانتزی و جذاب تزئین شده است.

اغلب از گل آرایی و هم چنین از شمع های تزئینی و زینتی و یا بادکنک های کوچک و بزرگ برای دیزاین میز کندی بار استفاده میشود. از میز تنقلات و شکلات به عنوان میز کیک در عروسی ها نیز یاد میشود. کندی بار یا میز شکلات با تم های صورتی برای تولد، تم ویژه ی مراسم عروسی، تم ولنتاین و بسیاری دیگر توسط میزبان خوش ذوق، مراسم را هیجان انگیزتر میکند.

شام مراسم عروسی

شام عروسی میتواند به دو صورت سلف سرویس یا دیس پرس سرو شود و میتوانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید ، انواع سالاد ، دسر  و غذای متنوع رو برای میهمانها تهیه کنید.

کترینگ خانگی

گیفت عروسی

برای جذاب شدن جشن عروسی ایده های جالبی را میتوان ارائه داد. مثل نور پردازی، گل آرایی، زیبا سازی فضای سالن و همچنین چیدمان میز و سرو غذا یا پیش غذا. اما از همه مهمتر اهدا کردن گیفت عروسی به میهمانان است. در سال های اخیر معمولا میزبان بعد از پایان مراسم ازدواج برای قدردانی وا احترام به میهمانان یک یادبود که با تم مراسم عروسی هماهنگی داشته باشد به میهمانان هدیه میدهد تا یک یادگاری از مراسم عروسیشان در ذهن ها باقی بماند.

گیفت عروسی نشانگر سلیقه ی عروس و اهمیت دادن او به میهمانانش است. کیفیت و زیبایی گیفت های عروسی به زمان و هزینه ای که شما برای انها اختصاص میدهید بستگی دارد. کافی است کمی با ذوق وسلیقه باشید.

میتوانید گیفتهایی از شمع های کوچک، گل های سرخ طبیعی، گیفتهای خوراکی مثل شیشه های کوچک عسل و قند ونبات و یا حتی کارت پستال های کوچک حاوی عکس عروس و داماد و یا یک جمله ی زیبا به عنوان تشکر از حضور میهمانان تهیه کرد.

گیفت عروسی

هدایای مراسم عروسی 

یکی از کارهایی که در مراسم ازدواج انجام میشود این است که مهمان ها در آخر مراسم هدایای خود را به عروس و داماد اهدا میکنند.

نکاتی در مورد برگزاری جشن ازدواج

  • جشن عروسی به زوج ها کمک می‌کند تا وظایف برنامه‌ریزی و هماهنگی برای مراسم عروسی مانند آدرس دهی، اجرای پروژه‌های کوچک و غیره را انجام دهند.
  • ممکن است زوج ها به دنبال جلسه مشاوره برای برپایی جشن عروسی باشند که این میتواند به آنها در تصمیم‌گیری مهم عروسی کمک کنند.
  • معمولا قبل از مراسم عروسی و یا در ساعت مهمانی، برای تهیه آلبوم عروسی، مهمان های نزدیک به طور رسمی با عروس و داماد عکس یادگاری می‌گیرند.
  • در جشن های عروسی برای پذیرایی و زیبا سازی، قبل از برگزاری مراسم روی طراحی میزهای پذیرایی وقت بگذارید.

منبع: thespruce

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *